کتابدار


درباره ی من


درباره :
پروفایل مدیر : کتابدار

صفحه نخست

پست الکترونیک

عناوین مطالب وبلاگ

لينك آر اس اس

مکث تمپموضوعات

گلو درد(۱)نویسندگان

کتابدارپیامک بلاگ

.:.فید منتخب من


::دیگر امکانات

:: تعداد بازديدها:
:: کاربر: Admin
گلو درد

1. سایت ارت کلینیک در یک بررسی روشهای مختلف سنتی درمان گلودرد را با یکدیگر مقایسه کرده است بسیار معتقدند بهترین و قطعی ترین چاره گلودرد قرقره کردن محلول فلفل قرمز به مدت سه روز می باشد. به گفته این سایت این روش بهترین راه خلاص شدن از گلودردهایی است که بعد از چند هفته بدون اینکه آنتی بیوتیک ها اثری بر روی آنها گذاشته باشد باقی مانده است میباشد.

مواد لارم:

    – یک لیوان معمولی آب ولرم

    – یک قاشق چایی خوری گرد فلفل قرمز

       مقداری نمک (لازم به ذکر است نمک جزء اصلی این روش نیست اما با توجه به توصیه شدن آن و بی ضرر بودنش اضافه شده است.

 

2. چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

هنگامی که تب بالاتر از 38 درجه سانتی گراد، اشکال در بلع، تورم غدد لنفاوی گردن، یا لکه های سفید روی لوزه ها یا در جای آن ها وجود دارد.

هنگامی که با گلو درد چرکی یا مونونو کلئوز عفونی تماس داشته اید، یا این بیماری ها شایع هستند.

زمانی که سابقه تب روماتیسمی وجود دارد.

هنگامی که دانه های قرمز شن مانند روی تن دیده می شود.

هنگامی که چند بار گلو درد داشته اید و نزد پزشک نرفته اید.

گلو درد نشانه چیست؟

وقتی گلویتان درد می گیرد، معمولاً نشانه وجود التهاب در جایی بین پشت زبان و حنجره است. یکی از علل این التهاب، تنفس از راه دهان به علت احتقان بینی است یا این که کمی اسید معده به درون مری خزیده است. اگر سیگار می کشید یا در کنار یک سیگاری زندگی یا کار می کنید، هم ممکن است دچار گلو درد شوید. بخار مواد شیمیایی در محیط یا تماس با یک ماده آلرژی زا هم ایجاد گلو درد می کند. خشکی بیش از حد هوای اتاق در زمستان نیز گلو را تحریک کرده و به درد می آورد.

گلو درد ممکن است ناشی از عفونت هایی مثل مونونوکلئوز یا گلو درد استرپتوکوکی (چرکی) باشد.

درمان گلو درد

با بینی نفس بکشید: اگر بینیتان گرفته است، بدون شک از دهان نفس می کشید، که این کار گلو را خشک و تحریک می کند. درمان التهاب بینی تان برای تسهیل تنفس از راه آن گلودرد را از بین می برد.

هوا را مرطوب کنید: گذاشتن دستگاه مرطوب کننده هوا در اتاق خواب، مخصوصاً در فصل زمستان که دستگاه های گرمایش روشن هستند، در آرام کردن گلو درد مؤثر است.

آب بخورید: وقتی دچار گلو درد هستید، با هر وعده غذا و قبل از خواب یک لیوان آب اضافی بنوشید. این کار گلو را کمتر مستعد آسیب می کند.

غرغره کنید: غرغره کردن آب نمک گلو درد را کمی تسکین می دهد. 5/1 قاشق مربا خوری نمک را در یک لیتر آب حل کرده و چندین بار در طی روز غرغره کنید.

سیگار نکشید: دود سیگار نه تنها باعث گلو درد می شود، بلکه گاهی به سرطان گلو هم منجر می گردد. گلدان در خانه بگذارید: بخارهای شیمیایی ناشی از رنگ و چسب، و گرد و غبار فرش ها، و مبلمان در هوا پراکنده شده و ناراحتی های جسمانی، از جمله گلو درد، ایجاد می کنند. اخیراً معماران و سازندگان خانه ها بعد از اتمام بنا، دو هفته پیش از اسکان، دمای 32 درجه سانتیگراد به کل ساختمان می دهند تا بخار چسب ها خارج شود.

اما شما که نمی توانید آپارتمانتان را در اجاق بگذارید. راه حل این است که چند گیاه آپارتمانی در خانه نگاه دارید و از باز کردن پنجره ها برای جریان هوای کافی کمک بگیرید. این گیاهان سموم پراکنده در هوا را جذب می کنند.

سوزش دل را درمان کنید: حتی اگر علائم سوزش دل نداشته باشید، باز ممکن است گلو دردتان ناشی از برگشت اسید معده در هنگام خواب باشد.

تسکین گلو درد

تسکین گلو درد به هر علتی که باشد، شما می توانید درد آن را کمتر کنید.

قرص مکیدنی بخورید: انواعی از قرص های مکیدنی برای تسکین گلو درد وجود دارد. برخی پزشکان نوع منتول دار آن را توصیه می کنند که هم میکروب های سطحی را می کشد، هم درد را کم می کند.

گلو را نرم کنید: مرهم، دارای لعاب پوششی بر گلوی ملتهب کشیده، آن را نرم می کند. مثلا مرهم پوست نارون اثر خوبی در نرم کردن گلو دارد و اخیرا به صورت قرص های مکیدنی تهیه شده است.

دم کرده چای ریشه گل ختمی و ریشه گل ماهور هم مفید است و اگر به آن عسل هم اضافه کنید، گلو بسیار آرام تر می شود.

مسکن بخورید: مسکن هایی مثل استامینوفن یا ایبوبروفن درد گلو را تسکین می دهند. اما به بچه ها و نوجوانان آسپرین ندهید، چون اگر به آنفلوانزا یا آبله مرغان یا هر تب دیگری مبتلا باشند، ممکن است دچار یک بیماری عصبی خطرناک به نام نشانگان رای شوند.

گلو درد چرکی

عفونت گلو درد استرپتوکوکی گر چه بسیار شایع است، ولی در تشخیص گمراه کننده نیز هست. این گلو درد باید حتماً درمان کامل شود، چون در غیر این صورت، برای قلب خطرناک می شود. به همین دلیل گفته می شود، هر گلو دردی را باید به پزشک نشان داد.

اگر هر یک از علائم تب، لکه های سفید در ناحیه لوزه ها، التهاب غدد لنفاوی گردن، یا اختلال بلع داشته باشید، پزشک به گلودرد استرپتوکوکی مشکوک می شود.

آزمایش کنید: آزمایش خون و کشت گلو برای تشخیص وجود عفونت استرپتوکوکی یا ویروسی، پزشک را کمک می کند. ولی کشت همیشه قابل اطمینان نیست. مثلا عفونت مونونوکلئوز ممکن است دو هفته بعد در کشت ظاهر شود. به همین دلیل پزشک ممکن است از شما بخواهد چند بار دیگر برای آزمایش مراجعه کنید.

دوره درمان را کامل کنید: مهم ترین بخش درمان گلو درد چرکی، کامل کردن دوره درمان با آنتی بیوتیک است. حتی اگر احساس کردید که خوب شده اید، باید تا به آخر تمام آنتی بیوتیک های تجویز شده را بخورید یا تزریق کنید. دوره درمان معمولاً ده روز مصرف اریترومایسین یا پنی سیلین است.

سرایت بیماری معمولاً 24 تا 36 ساعت پس از شروع درمان از بین می رود، ولی درمان باید تا آخر ادامه یابد، چون باکتری ها هنوز از بین نرفته اند.

سر خود آنتی بیوتیک نخورید: در خوردن آنتی بیوتیک باید دقت کرد و فقط دستور پزشک را انجام داد. خوردن آنتی بیوتیک هایی مثل آمپی سیلین یا آموکسی سیلین برای درمان گلو درد چرکی درست نیست؛ و در صورت وجود مونونو کلئوز تشخیص داده نشده، موجب بروز دانه های پوستی می گردند که شبیه به حساسیت به پنی سیلین است و باعث اشتباه می شود.

منبع: چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

ترجمه: رشاد مردوخی

 

3. گلودرد معمولاً نشان دهنده ی عفونت دستگاه تنفسی است. از آنجایی که یک بچه کوچک نمی تواند احساس گلودرد را به خوبی بیان کند. باید متوجه دشواری وی در بلعیدن غذا باشید. گلودرد می تواند به علت التهاب لوزه ها (تونزیلیت) که توسط نوعی میکروب به نام استافیلوکوک ایجاد می شود، یا در بیشتر موارد به علت یک ویروس مثل ویروس سرماخوردگی یا آنفلوانزا ایجاد شود. در مواردی که عفونت در جای دیگری غیر از گلو باشد مثل لارنژیت (التهاب و عفونت حنجره) ممکن است کودک در گلو هم احساس درد و ناراحتی داشته باشد. همچنین در مواردی که غدد لنفاوی یا بزاقی موجود در گردن ملتهب می شوند (مثل اوریون) باز هم ممکن است احساس درد و ناراحتی در گلو وجود داشته باشد. 

گلودرد در اغلب موارد جدی نیست اما در صورتی که یک عفونت استرپتوکوکی در حلق وجود داشته باشد باید حتماً با پنی سیلین درمان شود زیرا در صورت عدم درمان ، بعدها ممکن است عوارضی مثل درگیری کلیه ها و یا تب روماتیسمی داشته باشد. 

نخستین اقداماتی که شما می توانید انجام دهید:
1-
اگر کودک از گلودرد شاکی است یا در بلعیدن غذا مشکل دارد و اشتهای خود را از دست داده است، گلوی وی را در نور مناسب معاینه کنید. به این ترتیب که از کودک بخواهید دهان خود را باز کرده و بگوید آآآ... در همین زمان زبان را با دسته یک قاشق تمیز به پایین ببرید و ته حلق را نگاه کنید تا متوجه هر نوع عفونت چرکی یا تورم و قرمزی لوزه ها بشوید! 

2-
با کمک نوک انگشتان غدد لنفاوی زیر گردن را معاینه کنید تا متوجه بزرگی احتمالی آنها بشوید؛ 

3-
درجه حرارت بدن کودک را اندازه بگیرید تا از وجود تب مطلع شوید؛ 

4-
در صورت وجود گلودرد و بدحالی عمومی، تا زمان مراجعه به پزشک از فرستادن کودک به مدرسه خودداری کنید؛ 

5-
در صورت وجود گلودرد و سایر علائم عفونت مثل تب و بی حالی به پزشک مراجعه کنید. گلودرد استرپتوکوکی باید برای پیشگیری از بروز عوارض حتماً درمان شود. 

اقداماتی که پزشک انجام می دهد:
دکتر برای تشخیص علت گلودرد، کودک را به دقت معاینه کرده و در صورت تشخیص عفونت استرپتوکوکی از آنتی بیوتیک (اغلب پنی سیلین) استفاده می کند. عفونت های ویروسی گلو احتیاج به درمان آنتی بیوتیکی ندارند. 

 

-         برای کاهش درد کودک از شربت استامینوفن استفاده کنید

-         استفاده از مایعات خنک ، شدت گلودرد را کاهش می دهد؛ 

-
مقادیر زیادی مایعات به کودک بدهید. در صورتی که کودک به علت گلودرد از خوردن غذا امتناع کند از غذاهای مایع مثل سوپ و آش استفاده کنید؛ 

-
در صورت شکایت کودک از درد گوش (با کشیدن گوش در بچه های کوچکتر) گوش را بررسی کنید تا از وجود ترشح و چرک در گوش مطلع شوید؛ 

-
مقدار زیادی مایعات خنک به کودک بدهید تا درد گلو کمتر شود؛ 

اقداماتی که پزشک انجام می دهد:
-
در صورت احتمال وجود یک عفونت باکتریایی در گلو، ممکن است پزشک آنتی بیوتیک تجویز کند اما برای عفونت های ویروسی ( که شایعتر هستند) درمان مشخصی وجود ندارد؛ 

-
پزشک گوش کودک را معاینه می کند تا از وجود احتمالی عفونت و چرک در گوش مطلع شده و در صورت وجود عفونت ، آنتی بیوتیک تجویز کند؛ 

-
اگر کودک از حملات مکرر تونزیلیت ( لوزه ها ) شاکی است و یا بزرگی ادنوئید (لوزه سوم) سبب عفونت های مکرر گوش میانی می شود، ممکن است لازم باشد به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا در صورت لزوم لوزه ها و ادنوئید را عمل کند. 

شرایطی که در عمل برداشتن لوزه ها بایددر نظر گرفته شوند عبارت اند از: 

الف عمل جراحی معمولاً قبل از 4 سالگی انجام می شود؛ 

ب زمان شروع تونزیلیت و طول مدتی که کودک از حملات مکرر تونزیلیت شاکی بوده مهم است. اغلب پزشکان پیش از تصمیم گیری برای عمل دو سال صبر می کنند؛ 

-         ج در صورتی که حملات تونزیلیت آن قدر در طول سال تکرار می شوند که در تحصیل کودک ایجاد اشکال می کنند و یا باعث ایجاد اشکال در تغذیه کودک می شوند، عمل لوزه توصیه می شود. 
اقداماتی که شما می توانید برای کمک به کودک انجام دهید:
-
در صورت تب از شربت استامینوفن و پاشویه استفاده کنید و کودک را در یک اتاق گرم نگه دارید؛ 

-
مایعات فراوان به کودک بدهید؛ 

-
از غذاهای مایع مثل سوپ و آش که فرو دادن آن راحت است استفاده کنید؛ 

-
طبق آخرین تحقیقات غِرغِره آب نمک، احتمال انتقال عفونت از حلق به گوش میانی را بیشتر می کند. بنابراین امروزه توصیه می شود که کودک را وادار به غرغره نکنید. 

التهاب لوزه ها (تونزیلیت)
تونزیلیت ، به التهاب حاد لوزه ها است که اغلب بر اثر یک عفونت ویروسی ایجاد می شود. لوزه ها در انتهای حلق و در خلف زبان قرار گرفته اند و نخستین سد دفاعی بدن در مقابل میکروب ها هستند که میکروب ها را به دام انداخته و نابود می کنند و مانع ورود آنها به دستگاه تنفس می شوند. در طی این روند خود لوزه ها نیز ممکن است عفونی و ملتهب شوند و علائمی مثل گلودرد، تب و تورم غدد لنفاوی گردن را ایجاد کنند. ادنوئید (لوزه سوم) که در عقب بینی قرار گرفته است نیز تقریباً اغلب در سنین مدرسه و هنگامی که لوزه های بزرگ برای نخستین بار با عفونت مواجه می شوند، دیده می شود. به تدریج که کودک بزرگتر می شود مقاومت وی در مقابل عفونت بیشتر شده و لوزه ها کوچکتر می شوند، بنابراین میزان بروز تونزیلیت کاهش می یابد. 
تونزیلیت در اغلب موارد بیماری مهمی محسوب نمی شود مگر این که همراه با اوتیت مدیا ( عفونت گوش میانی ) باشد و یا عامل ایجاد کننده آن استرپتوکوک باشد زیرا همان طور که قبلاً گفته شد عفونت استرپتوکوکی می تواند همراه با عوارضی مثل نفریت (درگیری کلیه ها) یا تب روماتیسمی باشد. 

علائم احتمالی:
-
گلودرد گاه می تواند سبب مشکل در بلع شود؛ 

-
لوزه های قرمز و متورم که ممکن است با لکه های زرد چرک پوشیده شده باشد. 

-
درجه حرارت بالای 38 درجه سانتیگراد 

-
غدد لنفاوی متورم در گردن، تنفس دهانی، 

-
خرخر کردن هنگام خواب و صدای تودماغی در صورت بزرگی ادنوئیدها، 

-
بوی بد دهان. 

نخستین اقداماتی که شما می توانید انجام دهید:
1-
همان طور که قبلاً توضیح داده شد، در صورت شکایت کودک از گلودرد و یا مشاهده مشکل در بلغ غذا، انتهای گلو را به کمک دسته یک قاشق تمیز و در نور مناسب بررسی کنید، ممکن است لوزه ها قرمز، متورم یا پوشیده از نقاط چرکی زرد رنگ باشند؛ 

2-
برای اطمینان از وجود یا عدم وجود تب ، درجه حرارت بدن کودک را اندازه بگیرید؛ 

3-
با کمک انگشتان ، غدد لنفاوی گردن و زیر چانه را معاینه کنید تا در صورت وجود تورم و درد متوجه شوید.

4. عسل  24و  درمان تحریکات گلو

عسل 24 بواسطه وجود آنزیمها واملاح معدنی خود در کاهش وحتی درمان التهاب گلو وسرفه های مزمن شده بسیار مفید گزارش شده بنابراین توسیه می شود که مقداری عسل را در دهان گذاشته تا به آرامی آب شود و یا مقداری ازعسل را درآب ولرم جوشیده ( بهتراست از دم کرده گل پونه در آب چوش به همرا یک لیمواستفاده کرد )، حل کرده وآنرا قرقره کنید و همچنین میتوانید به ترکیب فوق مقداری آبلیموی تازه اضافه کرده و در رژیم غذایی روزانه خود قرار داده و میل نمائید .

بقراط نوشته شربت عسل برای ازبین بردن سرفه و خلط سینه مسلول نافع است .

مصرف عسل با مکمل کاکوتی در درمان سرفه و عفونتهای ریوی بسیار مفید گزارش شده است .

9-بیماریهای(حلق) و عسل 24

رسول اکرم (ص) می فرماید عسل شفای هر دردی هست . خوردن عسل ناشتا بلغم را دفع ، سودا را بر طرف و ذهن را صاف می کند.

عسل بهترین درمان انواع گلو درد است و برای معالجه سختی بلع و خشگی گلو و درمان سرفه های زیاد هم توصیه می شود و می تواند لیزابه های بلغمی (اخلاط) را جذب و از عمق بدن بیاورد.

هیپوکرات hipocorate فیلسوف و پزشک یونانی عسل گرم شده را برای جلو گیری از سرفه های تند و سرکش (سیاه سرفه) که در درون گلو و حنجره می ریزد توصیه می کند این عمل چرکهای گلو را پاک می کند. سودمندی و اثر درمانی این کار مورد تایید سه پژوهشگر دیگر از جمله زایس zaiss قرار گرفته که تاکید بر این دارد که ذرات بسیار فشرده ای که در قندهای عسل و اسانس های فرار آن وجود دارد موجب این توانایی و درمانی می گردد.

استولته stolte لوزه های چرکین را با عسل بهبود بخشیده است به عقیده وی در ظرف دو هفته با بکارگیری روزانه با سیل های چرک زخم نابود خواهند شد.

درمان انواع سرفه ها با عسل 24

سرفه های معمولی

روشهای درمان

الف-آب برگهای کلم قرمز را کوبیده را می گیرند و با عسل مخلوط می کنند این ماده در درمان سرفه نافع است.

ب-یک قاشق غذا خوری عسل گرم شده را به تنهایی مصرف کنید آن فورأ باعث توقف سرفه  می گردد و این کار هنگام شب مؤثر به نظر می رسد.

ج-به عقیده رویز Roys عسل بهترین درمان سرفه است به خصوص اگر با آب پرتقال ، لیمو شیرین آمیخته شود و به بیمار داده شود.

درمان سیاه سرفه با عسل 24

روشهای درمان

الف-آب پیاز را با عسل مخلوط نموده هر روز چند بار به میزان یک قاشق چای خوری میل نمایید آن جهت خشونت صدا و صرفه مفید است.

ب-مربای شلغم با عسل در درمان سیاه سرفه مؤثر واقع می شود.

طرز تهیه : یک کیلو شلغم را رنده کرده و هم وزن آن عسل اضافه می نمایند سپس آن را روی آتش قرار می دهند تا خوب بپزد و به شکل مربا درآید.

درمان سرفه های مزمن با عسل 24

روشهای درمان

الف-مغز بادام کوبیده را با عسل در صبحانه تغذیه نموده آن باعث تسکین می شود.

ب-به عقیده ابو علی سینا عسل آمیخته با فندق بهترین دارو برای سینه درد مزمن بوده و موجب خروج اخلاط می گردد.

ج-تغذیه آب هندوانه با عسل بسیار مفید بوده و خلط آور نیز می باشد.

سرفه های سخت و عسل 24

روشهای درمان

الف-30 گرم بنفشه معطر را به مدت 10 دقیقه در یک لیتر آب دم نموده و صاف کرده آن را با عسل روزی 2 الی 3 فنجان بنوشید.

ب-راف Raff یک قاشق غذا خوری عصاره پیاز مخلوط با عسل را هر روز چند بار برای سرفه های سخت توصیه می کند.

ج-در تمام عوارض ریوی و سرفه های شدید 60 گرم گل کلم در یک لیتر آب بجوشانید و 70 گرم عسل به آن اضافه کنید این مخلوط بسیار عالی  و نرم کننده سینه است.

درمان گلو درد با عسل 24

روشهای درمان

الف-خوردن انجیر با عسل جهت درد گلو نافع است.

ب-برای رفع گلو درد ،آنژین و آفت چندین بار در روز آب لیمو مخلوط با آب گرم و عسل غرغره نمایید.

 

ج-سکنجبین عسل مخلوط با آب به نسبت 100 گرم عسل در 60 گرم آب جهت غرغره مؤثر است.

د-در مورد التهاب گلو یک قاشق غذا خوری عسل را در 4/1 لیتر آب به مدت 5 دقیقه بجوشانید و سپس غرغره کنید.

 

 

گلودرد معمولا به دنبال سرماخوردگی یا حساسیت‌ها ایجاد می‌شود. اما گاهی با وجود طی دوره درمانی برای سرماخوردگی، بازهم گلودرد به قوت خود همچنان باقی است.
در این موارد پزشکان شست وشوی گلو با آب جوشیده ی ولرم و مقداری نمک را توصیه می‌کنند. 
همچنین در این گونه موارد باید از خشک شدن گلو جلوگیری کرد و مایعات گرم نظیر چای، شیر و سوپ رقیق نوشید.
هنگامی که گلوی شما درد می‌کند، روشن نگه داشتن یک دستگاه بُخور در خانه معجزه می‌کند. 
البته توجه داشته باشید که فضای اتاق را خیلی گرم یا سرد نکنید.

واضح است که دود سیگار و مصرف غذا‌های پُرادویه در تحریک بیشتر گلو موثر است.

پس وقتی گلودرد دارید، نه تنها خودتان سیگار نکشید، بلکه از دیگران هم بخواهید از استعمال سیگار در فضایی که شما در آن حضور دارید خودداری کنند.

10 فرمان برای مبتلایان به گلودرد

اگر چند روزی است گلویتان درد می‌کند و هنوز راه چاره‌ای برای آن پیدا نکرده‌اید می‌توانید از روش‌های درمان خانگی ما استفاده کنید. این روش‌ها از نظر متخصصین بهداشت و درمان هم تایید شده است.

1) مصرف مایعات را دو برابر معمول کنید. مایعات باعث رقیق‌شدن خلط و تسریع خروج آن می‌شود.

2) از عسل و لیمو ترش استفاده کنید. یک قاشق عسل و آب یک عدد لیمو ترش را در یک لیوان آب داغ حل کنید و بگذارید در دمای اتاق سرد شود و سپس آن‌را جرعه جرعه بنوشید. عسل درد گلو را تسکین داده و لیمو به کاهش خلط کمک می‌کند.
3)
آب نمک ولرم غرغره کنید. نصف قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل، آن را غرغره کرده وسپس آب دهانتان را تف کنید. این کار هم باعث تسکین گلودرد و هم خروج آسان تر ترشحات می‌شود.

4) آب‌نبات بمکید. این کاربه خودی خود آرام بخش نیست، اما با تحریک بزاق موجب شست و شو و تمیز‌شدن حلق می‌شود.

5) هوای منزل را مرطوب نگه‌ دارید. این کار از خشک‌شدن غشای مخاط راه تنفسی جلوگیری کرده و سوزش آن را کم می‌کند تا بتوانید راحت‌تر بخوابید. آب دستگاه بخور را هر روز عوض کنید و حداقل هر 3 روز یک بار آن را بشویید تا از تجمع قارچ‌ها و باکتری‌های مضر در آن جلوگیری شود.

6) سیگار نکشید. دود سیگار گلو را تحریک می‌کند. حداقل وقتی شما یا کودکتان بیمار هستید، سیگار نکشید و از تمام گازهایی که بر اثر پاک کننده‌های خانگی (مثل سفیدکننده یا جرم‌گیر) یا بوی رنگ متصاعد می‌شود، دوری کنید.

7) اگر گلودرد موجب تغییر صدای شما شده، به این معنی است که تارهای صوتی شما بر اثر التهاب آسیب دیده‌اند؛ بنابراین صحبت‌کردن برای شما خوب نیست و ممکن است باعث لارنژیت و قطع صدای شما شود.

8) اگر بیمار هستید، مرخصی گرفته و یکی دو روز در منزل استراحت کنید. خستگی در زمان بیماری نه تنها موجب تشدید بیماری خواهد شد، بلکه رفتن شما به محل کار ممکن است موجب بیمار‌شدن همکاران شما هم بشود.

9) آسان‌ترین و بهترین راه پیشگیری از بیماری، شستن مرتب و دقیق دست‌ها با آب وصابون است؛ به طوری که مالیدن دست‌ها به همدیگر حداقل 15 ثانیه ( به اندازه خواندن شعر یه توپ دارم قلقلیه) طول بکشد. اگر آب و صابون در دسترس نبود، می‌توانید از ژل‌های ضدعفونی کننده و میکروب‌کش استفاده کنید.

10) هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی خود را با دستمال بگیرید و سپس آن را در سطل آشغال بیندازید. درضمن یادتان نرود که از لیوان و حوله دیگران استفاده نکرده و از تماس دهان خود با گوشی‌های تلفن و شیر آب سردکن‌ها خودداری کنید .

مقدمه

گلو درد یکی از شایعترین مشکلاتی است که در پزشکی با آن مواجه هستیم. بیماران از این واژه برای بیان هرگونه احساس مشکل در گلو از خشکی گرفته تا درد واقعی استفاده می‌کنند. بنابراین تعیین اینکه واقعا بیمار گلو درد دارد، مهم است. تظاهر اولیه ممکن است فقط درد باشد ولی بر حسب شدت آن باعث اختلال بلع نسبت به جامدات و مایعات و گاهی ریزش بزاق دهان می‌شود. 

علایم‌ شایع‌

·                                 شروع‌ سریع‌ گلودرد

·                                 گلودردی‌ که‌ هنگام‌ بلع‌ شدیدتر است‌.

·                                 بی‌اشتهایی‌

·                                 سردرد

·                                 تب

·                                 احساس‌ ناخوشی‌ کلی‌

·                                 درد گوش‌ در هنگام‌ بلع‌ (گاهی‌ اوقات‌)

·                                 غدد متورم‌ و حساس‌ به‌ لمس‌ در گردن‌

·                                 لوزه‌های‌ قرمز و شفاف‌ که‌ ممکن‌ است‌ لکه‌هایی‌ از چرک‌ داشته‌ باشند.

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

·                                 عفونت استرپتوکوکی اخیر در سایر اعضای‌ خانواده‌

·                                 سیگار کشیدن‌

·                                 خستگی‌

·                                 هوای‌ سرد و مرطوب‌

·                                 مکان‌های‌ شلوغ‌

·                                 مرکز مراقبت‌ روزانه‌ یا مدرسه‌

عامل گلودرد

باکتریهای کوکوس گرم مثبت از نظر پزشکی به دو جنس استافیلوکوک و استرپتوکوک تعلق دارند. استرپتوکوکها به صورت زنجیر مرکب از 6 - 4 کوکوس و گاهی به تعداد 50 عدد یا بیشتر دیده می‌شوند. این باکتریها بی‌حرکت ، بدون اسپور و معدودی دارای کپسول هستند. گونه‌های آلفا همولیتیک (مولد هاله سبز در اطراف کلنی) ماده‌ای به نام آلفا همولیزین تولید می‌کنند که گویچه‌های قرمز خون را متلاشی کرده و هاله سبز رنگ همولیز در محیط کشت آگار خون‌دار دیده می‌شود.

همولیزین هموگلوبین را مت هموگلوبین احیا می‌کند. گونه‌های بتا همولیتیک همولیزین تولید می‌کنند که هاله بی‌رنگی را در اطراف کلنی تولید می‌کند. بیش از 90 درصد عفونتهای استرپتوکوکی بوسیله استرپتوکوکهای بتا همولیتیک به نام گروه A ایجاد می‌شود. از بیماریهای حاصل از این باکتریها می‌توان التهاب حلق ، گلودردهای استرپتوکوکی ، تب رماتیسم و عفونت کلیه را نام برد. 

گلودردهای اولیه

این نوع گلودردها معمولا همراه با تب ، لرز و دشواری در بلع و تهوع است.در این نوع گلودردها به هنگام معاینه معلوم می‌شود که سرتاسر گلو قرمز و حتی نقطه‌های چرکی پوشیده در پرده کاذب دیده می‌شود. 

گلودردهای ثانویه

این بیماری گلو در اصل زائیده یا بر اثر عارضه بیماری دیگری مانند مخملک ، انواع تبها و یا سرخک ایجاد می‌شود که در این مواقع در گلوی بیمار چرک و قرمزی دیده می‌شود. 

گلودردهای همراه با دیفتری

در این نوع گلودرد معمولا پرده‌ای سفید یا خاکستری روی لوزه‌ها را می‌پوشاند. 

گلودردهای تبخالی

این نوع گلودردها با مشاهده چند خال در لوزه و حتی انتشار تبخالهایی در دهان ، لثه و زبان و کام می‌باشد که بعد روی لوزه را غشا یا پرده کاذب می‌پوشاند. 


گلو درد حاد

عفونتهای ویروسی راه هوایی فوقانی اغلب با مکانیسم مشابه بر حلق نیز اثر می‌گذارند. گاهی اوقات استرپتوکوک به جای اینکه مهاجم ثانویه باشد به عنوان پاتوژن اولیه عمل می‌کند. معمولا بیمار از گلو درد شاکی است. لنفادنوپاتی گردنی و تب شایع است. اگر علت ویروسی باشد آبریزش بینی و سرفه خلط دار به دنبال عفونت سینه دیده می‌شود. 

وجود ترشحات چرکی در دیواره حلق و لوزه‌ها، شروع ناگهانی درد، دیسفاژی، تب، سردرد و غدد لنفاوی متورم و دردناک گردنی نشانه عفونت باکتریایی است. اگر چه نمونه گیری با سواب گلو همواره کمک کننده نیست ولی ممکن است عفونت باکتریایی را تا حدی رد کند. درمان، علامتی است. مسکنهای خوراکی و دریافت مایعات کافی و استراحت در بستر به مدت 3 تا4 روز باعث برطرف شدن خود به خود علائم می‌گردد. درمان آنتی بیوتیکی تنها در صورت شک قوی به عفونت باکتریایی صورت می‌گیرد. تونسیلیت حاد در بزرگسالان در قیاس با اطفال ناشایع است. ولی برخورد بالینی در هـر گروه یکسان می‌باشد. 

عفونت کاندیدیای باعث گلو درد می‌شود و در افراد دارای نقص ایمنی مثل دیابتی‌ها و بیمارانی که تحت شیمی درمانی واشعه درمانی هستند و مبتلایان به لنفوم شایع است. خطر ابتلا به عفونتهای قارچی در مبتلایان به ایدز بالاست. تشخیص از روی ظاهر مشخص بیماری و به وسیله کشت داده می‌شود. این بیماری را می‌توان از طریق داروهای ضد قارچی موضعی و یا تزریقی در صورت وجود علائم سیستمیک درمان کرد. 

آبسه پیرامون لوزه

این بیماری در اثر تجمع چرک بین کپسول لوزه و عضله تنگ کننده فوقانی ایجاد می‌شود. این مشکل ممکن است به دنبال سلولیت اطراف لوزه به وجود آید. بیمار از گلو درد شدید یک طرفه که منجر به اختلال بلع گردیده، شاکی است. این حالت باعث ناتوانی در بلع آب دهان می‌گردد که منجر به آبریزش دهانی می‌شود. صدای بیمار کیفیتی شبیه به تکلم موقع خوردن سیب زمینی داغ دارد. به علت تریسموس شدید معاینه دهان و حلق مشکل است. از تظاهرات دیگر بیماری، درد گوش همان سمت و آد نوپاتی گردنی می‌باشد. واضح ترین علامت بالینی، التهاب یک طرفه لوزه است که باعث انحراف پایه زبان کوچک می‌شود. 

برای سلولیت اطراف لوزه، درمان آنتی بیوتیک وریدی لازم است. در صورت وجود آبسه، تخلیه هم لازم است. شایعترین جرم، استرپتوکوک بتا همولیتیک می‌باشد که درمــان آن پنی سیلین است. در بعضی از بیماران لوزه برداری توصیه می‌شود. 

حالات متفرقه

اختلالات خونی ممکن است خود را با گلو درد نشان دهند. آگرانولوستیوز و لوسمی حاد می‌توانند باعث تضعیف سیستم ایمنی شده و منجر به نکروز دهان و زخمهای حلق گردند که با درد شدید و خونریزی همراه است.ایدز هم می‌تواند به صورت تونسلیت و یا فارنژیت حاد راجعه خود را نشان دهد. 

گلو درد مزمن

شایعترین علت گلو درد مزمن در بالغین فارنژیت مزمن است. استعمال دخانیات و الکل محرک مخاط حلق می‌باشند. بطور مشخص لوزه‌های عفونی مزمن، با ذرات عفونی جامد سفید در کریپتهای لوزه همراه می‌باشند که می‌توانند باعث ناراحتی در گلو گردند. فتق هیاتوس همراه با ریفلاکس و برگشت اسید می‌توانند منجر به گلو درد مزمن ثانوی به التهاب حلق گردد. درمان، محافظه کارانه و شامل اقداماتی جهت کاهش عوامل محرک می‌باشد. در موارد خاصی نیاز به برداشتن لوزه خواهد بود. 

در هر بیمار با گلو درد مزمن باید به بدخیمی حفره دهان یا حلق شک کرد. علایم مهم همراه عبارتند از کاهش وزن، اختلال بلع، خشونت صدا و سابقه سیگار کشیدن و مصرف زیاد الکل، که این تشخیص را با احتمال بیشتری مطرح می‌کنند. 

مونونوکلئوز عفونی

مونونوکلئوز عفــــــونی(تب غده‌ای) به صورت متداول در سنین ۱۹- ۱۱ سال و به صورت گلو درد حاد دیده می‌شود. لوزه‌ها به طور آشکار بزرگتر از معمول بوده، با غشای اگزودایی پوشیده شده‌اند. بزرگ شدن غدد گردنی واضح است و خون مردگی ممکن است در کام دیده شود. ندرتا هپاتواسپلنومگالی ممکن است قابل لمس باشد. تشخیص با یافتن لنفوسیتهای آتیپیک در خون محیطی تایید می‌گردد. در اغلب موارد آزمایش مونوتست یا پل بونل مثبت خواهد شد. درمان، علامتی است. آنتی بیوتیکها بی‌ارزش هستند ولی اگر با شک به استرپتوکوک آموکسی سیلین تجویز شد احتمال بروز خارش پوستی در مریض وجود دارد. 

درمان

·                                 آزمون‌های‌ تشخیصی‌ می‌توانند شامل‌ بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ مثل‌ کشت‌ سلولهای گلو و شمارش‌ سلولهای‌ خونی‌ باشند. کشت‌ سلولهای گلو ، دقیق‌ترین‌ راه‌ تشخیص‌ عفونت استرپتوکوکی‌ گلو است‌.

·                                 برای‌ بزرگسالان‌ یا کودکانی‌ که‌ بتوانند غرغره‌ کنند، از غرغره‌ چای تسکین‌بخش‌ استفاده‌ کنید. غلظت‌ معمول‌ چای‌ را دو برابر کنید و هر وقت‌ که‌ مناسب‌ باشد، از غر‌غره‌ گرم‌ یا سرد استفاده‌ کنید.

 

·                                 برای‌ مرطوب‌ کردن‌ از مرطوب‌ کننده‌ اولتراسونیک‌ بخور سرد استفاده‌ کنید. این‌ کار احساس‌ سفتی‌ و خشکی‌ گلو را تسکین‌ می‌بخشد. مرطوب‌ کننده‌ را هر روز تمیز کنید.

·                                 از لوازم‌ مرطوب‌ و گرم‌ برای‌ تسکین‌ درد غدد متورم‌ استفاده‌ کنید.

·                                 ممکن‌ است‌ لازم‌ باشد به‌ مدت‌ 24 ساعت‌ پس‌ از شروع‌ درمان‌ با آنتی بیوتیک، کودک‌ را قرنطینه‌ کرد.

داروها

معالجه شکل ساده آنژین کمپرس گرم و غرغره با محلول ضد عفونی و سولفامید است. در آنژین چرکی آنتی بیوتیک مانند پنی‌سیلین هم تجویز می‌شود. گاه آنژین حاد به مزمن تبدیل می‌شود. آنژین مزمن یک کانون عفونی است که دائم سم باکتری را وارد جریان خون می‌کند و عوارض رماتیسم و آندوکاردیت را موجب می‌شود. در این موارد لازم است که لوزه را عمل کرد. 

مواد غذایی مفید در زمان گلو درد

خرما ، آب هویج ، عسل ، آب لیمو با آب نیم گرم ، لیم ، شیر ، شربت توت و دم کرده مرزه و زیره سیاه برای گلو درد مفید هستند. 

مباحث مرتبط با عنوان

·                                 آبسه گلو

·                                 آنفلوانزا

·                                 بیماری سرخک

·                                 تبخال

·                                 تب و تشنج

·                                 جراحی لوزه

·                                 روماتیسم

·                                 دیفتری

·                                 سرما خوردگی

·                                 سرماخوردگی

·                                 عفونت سینه

·                                 عفونت لوزه

·                                 گروههای عمده باکتریها

 

کلمات کلیدی : گلو درد

ننوشته شده توسط کتابدار در شنبه ۱۱ دی ،۱۳۸٩

نظرات ()


مطالب پیشین
:: شنبه ۱۱ دی ،۱۳۸٩
:: گلو درد
:: سلام
:: به پرشین بلاگ خوش آمدید-

جستجو در وبلاگ

صفحات وبلاگ


آرشیو ماهانه

دی ۸٩دوستان من

حرفه ای ترین قالب هاي وبلاگ

سایت حج و زیارتصفحه نخست | پست الکترونیک | عناوین مطالب وبلاگ | لينك آر اس اس | مکث تمپ

.:: Weblog Theme By : www.maxtemp.mihanblog.com ::.